,,Žolynų namai‘‘  – tai atsigręžimas į augalus ir gamtos teikiamas duotybes

zolynu-namai-ezerasGamtą, tūkstančius metų žmonėms teikdavusius praktiškai viską: maistą, užklotą, rūbą, sveikatą, įrankius, stogą virš galvos ir šilumą namuose… Augalus, kurie pasiryžę teikti tai ir toliau, tačiau mes…nebemokame imti, nes… pamiršome…nebežinome, bijome, nedrįstame, nebeturime ko pasiklausti.
Kadaise kiekviename Žemės lopinėlyje vyravusią gamtinę įvairovę užgožė monokultūros.  Ir vis dažniau augalų atlasuose rasite žodžius: naudingas, vartotas, tačiau  dabar retas, saugomas, saugotinas, labai retas, beveik išnykęs…
O  ir ne visuomet  drąsu skinti: vis mažiau besurasi vietų,  kurios toli ir  nuo greitkelio, ir  nuo  gausiai pesticidais, herbicidais purškiamų  laukų….

,,Žolynų namai“ – tai   gamtos duotybes skatinantis vartoti projektas-ūkis.
Augalai auginami ir renkami Trakų ir Vilniaus rajonuose esančiuose sklypuose.
Žolynų namų sodyboje kaupiame praktiškai naudojamų augalų kolekciją, organizuojame edukacinius renginius, turime žemdirbystės įrankių ekspoziciją.
Trakų rajono pakraštyje, iš dviejų pusių ežero apgaubtame  žemės  plotas tapo Žolynų namų projekto pradžia.
Čia ne tik renkame augalus, bet ir gausiname  augalų įvairovę, tam, kad ne tik patys  išbandytume ypač švariame gamtos

Šimtametis alksnynas
Šimtametis alksnynas
Mūsų gamtinis daržas  
Visko po truputi ko reikia kasdienai
  Ežeras
Ežero ramybė

kampelyje  augančių  tiek kultūrinių, tiek laukinių augalų savybes,  paįvairintume savo stalą ir  sveikatinimosi priemonių lentynėlę. Trokštame turėti vietą, kur apie savo atrastas, sukauptas žinias galėtume papasakoti, pademonstruoti ir ,,Žolynų namų“ svečiams.

Šią žemę ne savo valia daugiau kaip prieš 70 metų turėjo palikti seneliai ir ji tapo tarybinio ūkio    dalimi.  Atgauta daugiau kaip prieš dvidešimt metų ji nevalingai buvo palikta ilsėtis. Kadaise graužęsi dėl  ,,apleistos žemės ūkio paskirties žemės“ dabar džiaugiamės, kad  visus šiuos metus neradome  laiko įsikišti ir  ,,sugadinti“ čia vykstančio natūralaus atkuriamojo proceso.

Be jokio žmogaus įsikišimo šie 6 hektarai  tapo nuostabiu  kampeliu kur į ežerą įbridusį alksnyną keičia pieva, perauganti į jauną rudmėsėmis nusėtą pušyną, užsibaigiantį  tarp jų įsiterpusiomis prisirpusių žemuogių pievelėmis… Čia yra ir durpingų, ir sukulentų pilnų pievelių, ir molingų šlaitų, ir jaunų beržynėlių…

Čia niekas netręšiama, ir nevažinėja jokia  įprasta žemės ūkiui technika. Čia augalai arba auga draugaudami su savo kaimynais natūraliomis sąlygomis, arba auginami vadovaujantis gamtinės žemdirbystės principais.

Ir pamažu, skaitant, pažįstant, eksperimentuojant, vartojant prieš mūsų akis skleidžiasi nuolat aikčioti priverčianti gamtos duotybių knyga, prieš kurią nublanksta prekybos centrų lentynos ir restoranų meniu žadami skoniai, juokingi  ir nereikalingi pasirodo ,,dešimtys“ prekių pasiūlymų… Juk laukiniai augalai puikiai tinka maistui, kosmetikai, patalpų dekoravimui, dažams, daugybei kitų dalykų ir žinoma, sveikatinimuisi.

Ir šie augalai įvairiausiais pavidalais atsiranda, o ateityje dar labiau atsiras mūsų ir, tikimės, Jūsų namuose. Jau  ir  dabar  mes  galime pasidalinti su Jumis ne tik vartojimo patirtimi šioje svetainėje, bet ir  mūsų atrasta produkcija.

 

Sveiki atvykę  į ,,Žolynų namus“.
El. p. rasa@zolynunamai.lt
Tel. 8 652 84 648

 

 Pievos  Dangus  Gamtos gėlynai 
Vaivorykštė virš pievos  zolynu-namai-d1  Dobilas 
Uogos ir vaisiai  Grybai  Skraidantys ir bėgiojantys 
Laukiniai serbentai  Lepses  Admirolas