Kategorija: Antrinis naudojimas

2017 metais sugalvojome įkurti Žemdirbystės įrankių muziejų, tam, kad atvykę svečiai, o ypač moksleiviai, pamatytų, kokie į rankas imami įrankiai padėjo ir padeda susitvarkyti su  žemės dirbimo  ir jos produkcijos tvarkymo iššūkiais. Planuojame paskirti ir žemės sklypelį, kuriame dalį įrankių galima bus ir išbandyti.
Muziejukui pradžią davė sodyboje rasti, sesers Reginos (Šakių raj., Griškabūdis) padovanoti ir www.parduodunaudota.lt įsigyti įrankiai. Jiems paskyrėme vieną iš sodybos ūkinių patalpų. Pirmieji eksponatai (ačiū Aklųjų ir silpnaregių ugdymo centro talkai), jau puošia rąstines seno tvartelio sienas.
Ieškome daugiau  eksponatų.

Tinka senoviniai, sovietiniai, šiuolaikiniai ir „savos gamybos“ ar meistrų gaminti įrankiai-rankų pagalbininkai. Gali būti ir su defektais, nebetinkami naudoti.
– Grėbliai, šakės, „kanabėkai“;
– Nagučiai, kauptukai, ravėtuvai, purentuvai ;
– Šiūpėlės, kastuvai;
– Kibirai, laistytuvai, pintinės ir kita nešimo įranga;
– Kapliai, kirviai, pjautuvai, dalgiai;
– Kiti sodo-daržo, gyvulininkystės, medžioklės, žvejybos, bitininkystės, paukštininkystės ir produkcijos tvarkymo įrankiai;
– Visa kita, kas buvo ar yra naudojama ūkyje, sodyboje.

Priimame, pagal galimybes perkame, mainome į savo produkciją bei edukacinių užsiėmimų lankytojų bilietus.
Dalis eksponatų dalyvaus ir edukaciniuose užsiėmimuose, taigi gyvens tikrą, antrąjį gyvenimą.
rasa@zolynunamai.lt
https://www.facebook.com/zolynu.nama

Manau ne vienas mėgstame pirkti ir užsidegti mini žvakutes  mažuose aliuminio indeliuose. Dažnai šios žvakutės nesudega iki galo. Siūlome idėją kaip jų likučius bei pačius indelius panaudoti antrą kartą ir gauti dviejų tipų žvakes – vieną kvepiančią, o kitą –  skirtą laužui įdegti.
Viskas paprasta: žvakių likučius pakaitiname  į juos pribėrę smulkintų pušų spyglių. Nukošus skystis supilamas į formeles, nepamiršrus įverti  „knatelį“ (naudojame lino siūlus, kurie sumirkomi tuo pačiu parafinu).  Spyglių likučius nesunku paversti žvakelėmis, kurios, išimtos iš formelių, labai palengvins pvz. laužo įsidegimą.

Zvakes-is-pusu-spygliu-zolynu-namai

Kaledu-vainikas-2

 

 

Vieną gražų prieškalėdinį vakarą teko viešėti  REDA Design  mados studijoje kur padedami  etnologės Marijos Liugienės prisiminėme Advento papročius ir gaminome  Kalėdinius vainikus. Kaip tai  paprasta ir be galo smagu, susirinkusiems  pademonstravo  šios dizaino studijos  įkūrėja Reda.

 

 

 

Štai kaip jie  gaminami:

Kalediniu-vainiku-gamybos-ziedai

1. Iš  gofrokartono išsipjauname  skritulius.
2. Skritulius apdedame šienu ir  tampriai apsukame  stipriu siūlu ar virvele.
3. Puošiame vainikus tuo ką turime. Tinka  įvairiaspalvės juostos, siūlai, karoliukai, kankorėžiai,  įvairių rudeninių uogų ir vaisių kekės (gudobelės, putinai, šermukšniai, aronijos…).

Kaledu-vainikai-is-sieno

Šį vazoną pastebėjome prie  vienos automobilių taisykos. Sakyčiau, tikrai išradingas padangos panaudojimas, o mūsų Geliu vazonas is padangosautomobilių meistrai, pasirodo, moka ne tik su  įrankiais suktis….
Kaip man pakomentavo vyrai, tokį „vazoną“ pasidaryti  nėra sunku: reikia paimti padangą  ir  jos šoninę dalį supjaustyti zigzagu…ir  išversta padanga savaime tampa…vazonu su koteliu. 

Beje, toks  vazonas nėra kenksmingas augalui. Padangos nėra priskiriamos prie pavojingų atliekų – didžiąją jų dalį sudaro metalo karkasas, tekstilinis audinys ir guma, kuri  gaminama, beje, ir  iš gamtinio kaučiuko. Tačiau išmestos  bet kur jos nepuošia aplinkos, o gamtoje  suirti joms reikia nepaprastai daug laiko. Padangų negalima šalinti sąvartynuose, jas reikia atiduoti perdirbti.

Daugiau informacijos kaip Lietuvoje reikėtų elgtis su padangomis galima rasti  Aplinkos ministerijos puslapyje  http://www.am.lt/VI/index.php#a/13787 . Taip pat galime didžiuotis, kad Lietuvoje turime  perdirbimo įmonę, kuri  iš padangų geba pagaminti labai gražius  gaminius – gumines plyteles, iš kurių klojami takai,  lauko aikštelių,  arenų, sporto salių, stadionų dangos: http://www.metaloidas.lt/gumines-plyteles/ .

Lietuvoje kiek įdomesnių  savadarbių gaminių iš padangų, išskyrus „klombas“ , sūpynes ar padangomis prispaustas siloso duobes,  neteko pastebėti, o štai interneto platybėse teko aptikti įvairiausių  išradimų: ir uždengtų stogų, ir  didžiulių vaikų žaidimų aikštelių, ir  suręstų namų…

Kiek vietos jūsų namuose užima pirkinių maišeliai: plastikiniai ir medžiaginiai, dideli ir maži?

Maiselio-lankstymas-6Pasirodo,  suvaldyti juos galima  gana paprastai ir greitai,  ir kiekvienas, kas pabando lankstyti taip, kaip parodyta paveikslėliuose, šūkteli daugmaž vienodai: „O, geras…“
Taip juos lankstyti sugalvojome  ne patys — radome internete, tačiau dar viena žinutė virtualiose platybėse kovojant su nevaldomais maišeliais, manau, ir nervams, ir vietai rankinėje ar spintelėje, bus tik į naudą.

Tačiau  pirmasis ir kone svarbiausias iššūkis  šioje kovoje yra bet kokių  naujų  maišelių vengimas.  Ir visai nesvarbu, ar  perkate, ar gaunate dovanų, ar juos jums įbruka į  rankas vaistinėse, batų, kosmetikos, rūbų parduotuvėse….

Kokia šių nevaldomųjų žala aplinkai ir koks neprognozuojamas jų perdirbimas dar parašysime, o dabar – prie praktikos, nes kelių maišelių nuolatinis  patogus buvimas automobilyje, darbo stalčiuje ar rankinėje labai palengvina naujų vengimo užduotį.

1. Maišelį perlenkiame pusiau.

Maiselio-lankstymas-1

 

 

 

 

 

 

 

2….ir dar kartą pusiau išstumdami orą.

Maiselio-lankstymas-2

 

 

 

 

 

 

 

3. Lankstome trikampėliais.

Maiselio-lankstymas-3

 

 

 

 

 

 

 

Maiselio-lankstymas-4

 

 

 

 

 

 

 

 

4. Auseles įkišame į susidariusią ertmę.

Maiselio-lankstymas-5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5. Plastikinių ir medžiaginių maišelių lankstinių paroda :).
Maiselio-lankstymas-6

 

 

 

 

 

 

 

 

P.S. Medžiaginių maišelių auselės užvyniojamos ant lankstinio užkišant galus.

Maiselio-lankstymas-7

Sunku pasakyti, kiek plačiai šioje šalyje  paplitęs toks širšių medžioklės būdas :),  tačiau tam sukonstruotas  įtaisas  iš trijų plastikinių butelių įspūdingas ir tikrai veiksmingas.
 sirsiu-gaudykle-is-plastikiniu-buteliu-wasps- catcher- made-of plastic-bottles-0

Vieną rytą, susirinkę  į viešbučio restoraną pusryčių,  šalia įvairių džemų indelių, apie kuriuos paprastai sukiodavosi  būrelis širšių, išvydome  iš trijų butelių sumontuotą konstrukciją. Širšės neatsispirdavo viduje įdėto masalo vilionėms ir įskrisdavo pro horizontalaus butelio apatinėje dalyje išpjautą angelę. O tada, pasiblaškę konstrukcijos viduje,  pliumpteldavo į šoninių butelių  vandens baseinus. Antrąją dieną  iš viso  nemažo apie vaisius ir džemus besisukiojusio širšių būrio nebeliko beveik nieko. Sunku pasakyti, ar  tuo metu viešbutį buvo užplūdęs neįprastai didelis širšių būrys ir personalas todėl nusprendė pastatyti šią valgančiuosius stebinusią gaudyklę (kuri jas sugaudė per vieną dieną), ar tai pastovi bėda, tiek , kad  likę gyvi širšių lizdų gyventojai gavo  nurodymą nebesmaližiauti viešbučio džemais ir laikinai nusprendė vengti šios vietos.

sirsiu-gaudykle-is-plastikiniu-buteliu-wasps- catcher- made-of plastic-bottles

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Žiūrint į šį įtaisą nejučiomis prisimenu mūsų turgavietes rugpjūtį-rugsėjį, kuomet  suaktyvėja širšės ir dažna pardavėja  ne tiek prekiauja, kiek vaiko jas nuo vaisių. Gal turgus išgelbėtų keletas plastikinių butelių? Jei toks širšių gaudymo būdas priimtinas 4 žvaigždučių viešbučiui, tai gal tiktų ir Kalvarijų ar kitam turgui ?

zvakide-is-plastikinio-butelio-ir -pandano-lapu-pandan-leef

 

Taip, ši žvakidė buvo skirta Tailando karaliui Ramai IX, kai visa šalis 2013 m. gruodžio 5 dieną tradiciškai šventė savo valdovo gimtadienį. Viešbutis, kuriame tuo metu gyvenome su grupe  turistų iš Lietuvos, ta proga rengė iškilmingą vakarienę  su gausybe jūros gėrybių ir kitokių patiekalų bei Tailando šokėjų ir ugnies žonglierių pasirodymais.

Pačioje vakaro pradžioje  viešbučio personalas  sustojo prieš televizorių, kuris transliavo karaliaus sveikinimo ceremoniją, o visiems svečiams  buvo išdalintos iš plastikinių butelių  pagamintos ir pandano lapų gėlėmis papuoštos  žvakidės bei tekstai su himnu ar karalių šlovinančiomis eilėmis. geles -is-pandano-flower-from-pandan-leafTiesa,  teksto nesupratome, sunku buvo perskaityti net jau į anglų kalbą transformuotus žodžius, tačiau matant kaip susikaupę ir su kokia pagarba himną  gieda viešbučio personalas,  galėjai neabejoti – karalius šioje šalyje yra pats svarbiausias, labiausiai gerbiamas bei mylimas žmogus.
Na, o iš  paprasto plastikinio butelio pagaminta tikrai skoninga žvakidė, manau, įprasmino tiek Tailando karaliaus kuklumą, tiek Peace laguna  resort & spa viešbučio požiūrį į aplinką. 

Pati žvakė buvo įstatyta į iš pandano lapų supintą gėlę. Pandano augalai auga čia pat, jais apsodinti viso viešbutį  juosiančio tvenkinio kraštai.

 pandanais-apsodintas-peace-laguna

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Beje, šios iš pandano (Pandanus amaryllifolius) sumeistrautos gėlės  ir jų puokštės nuolat puošė ir visus viešbučio staliukus. Viešbutis net keletą kartų per savaitę svečiams organizavo  nemokamas pamokas kaip pasigaminti šias ilgai nevystančias puošmenas.
geliu-is-pandano-pynimo-pamoka-

 Lietuvoje  Pandanus amaryllifolius  sunkiai užsiaugtume  – tai tropikų gyventojai,
tačiau žvakidės vidui  ir kotui puikiausiai tiks ir mūsų kraštų  augalų lapai bei žiedai.

 

Pagaminti iš kaukazinių slyvaičių tyrę  nėra lengvas darbas – kauliukai nors ir smulkūs, tačiau nuo minkšti  atsiskiria sunkliai.
O Žolynų namuose šios savaime išsisėjusios slyvaitės neblogai užderėjo. Pririnkome net keletą kibirų.

maišelis-slyvoms-sunktiGaminant  tyrę iš  šių ar kitų nedidelių ir sunkiai nuo kauliukų atsiskiriančių slyvų, puikiu pagalbininku gali tapti paprastas plastikinis maišelis nuo vaisių.

Jei jo  sklylutės nėra tąsios (t.y  dydis nekinta, jos nesideformuoja), 
slyvaičių minkštimą nuo kauliukų atskirsite per kelias minutes.
Tiesa, prieš tai slyvaites reikia švelniai pakaitinti ( kad sutrūkinėtų odelės).
Kelis kartus rankomis spustelėjus į maišelį  supiltą masę,  iš jo ištekės puiki tyrė.

Maišelis, gi, labai lengvai išsiskalauja ir jį tam pačiam tiklsui panaudoti galima dar ne kartą.

kelios-minutes-kaukaziniu-slyvu-tyrei-pagaminti 

 

 

 

 

Ką gaminti iš šios tyrės  ir kaip ją ruošti žiemai yra šimtai būdų.
kaukaziniu-slyvaiciu-melisos-gerimas 

Pvz. ją praskiedus  melisų arbata ir  pagardinus medumi, gausime kvepiantį saldžarūgštį gaivinantį gėrimą.

 

SvendraiŠie augalai puošia ir valo dažną kūdrą, ežero pakrantę ar gamtinį baseiną.

Rudeniop  jų rudosios burbuolės išdidėja, patamsėja -„sunoksta“. Burbuolėse tūkstančiai skristukų, pasiruošusių prasidėjus žiemai pradėti smulkučių sėklų išnešiojimo darbą. Sniegą tuomet nusėja pūkų pagalvės. Pasirodo, šie pūkai buvo pakankamai plačiai naudojami buityje.

Nežinau ar  taip darydavo kada nors anksčiau, tačiau mes juos pabandėme (ir sėkmingai) panaudoti  daiktų dekoravimui.
Šie eksperimentai buvo atlikti pavasarį, ruošiantis  šv.Velykoms, tad vaizdelis „pavasariškas“.  

 Išpašome kelių švendrų burbuolių pūkus ir juos įminkome į  iš miltų išvirtą tirštą  košę. Mano vaikystėje tokią košę vadino „kleisteriu“  ir ja sėkmingai klijuodavo…tapetus ir langų sandarinimo juosteles :).

svendru-puku-vaza

Minkymo procesas trunka netrumpai, nes pūkus reikia kuo labiau  išskirstyti. Šia koše aplipdoma bet kokia stiklinė tara: stiklainis ar butelis nuo sulčių.
Belieka  šį gaminį  kelioms dienoms pastatyti  šalia šilumos šaltinio, pvz.   radiatoriaus ar užkelti ant krosnies.

Renkame daug savo daržo, o taip pat ir laukinių augalų sėklų. Jas patogiai saugome dar studijų metais per laboratorinius darbus išmoktuose lankstyti  vokeliuose.

seklu-dovanu-vokeliaiBeje, šie vokeliai gali pasitarnauti ne tik sėkloms, bet ir bet kokiems kitiems smulkiems daiktams saugoti.
Juos galima susilankstyti greitai ir bet kur, svarbu surasti bet kokio popieriaus skiautę.
Priklausomai nuo skiautės dydžio gausime didelį, mažą, labai pailgą arba beveik kvadratinį vokelį, o nuo popieriaus rūšies  priklausys jo standumas.
O jei turite spalvotų ar skiaučių su mėgstamais raštais, smulkių daiktų ar sėklų podėlis gali atrodyti labai žaismingai.Į tokiu būdu sulankstytą vokelį galite dėti ir nedideles ir plokščias dovanas (pvz. šokolado plyteles ar smulkius  saldainius). Vokelius galima puošti aplikacijomis, kuteliais, priklijavus papildomų dalių paversti juos žmogučiais, gyvūnėliais, daryti vokelių girliandas žaidimams ir tt…

Taigi pradedame…

1.Imame  bet  kokį naudoto popieriaus lapą, pvz. A4 formato.
Perkerpame ar perplėšiame jį pusiau ir gauname du šiek tiek pailgus lapelius.
Lapelį lenkiame taip,kad vienas kraštas liktų ilgesnis.

 vokelio-sekloms-lankstymas-1

2. Išsikišusį kraštą verčiame  ant popieriaus ir dar kartą lenkiame jau dvigubą popierių.

 vokelio-sekloms-lankstymas-2

3-4. Lankstinį apverčiame. Jo dešinįjį viršutinį kampą nuleidžiame, lenkimo vietas perbraukdami pirštais.
Atsikišusį dešinįjį apatinį kampą užkišame už juostelės taip, kad jis užlįstų pačiame jos viršuje.

vokelio-sekloms-lankstymas-3

Vokelis sėklų pylimui paruoštas.

vokelio-sekloms-lankstymas-4

5-6. Supylę sėklas, užlenkiame kairįjį  vokelio galą tokiu pat principu kaip tai darėme dešinėje pusėje.
Nepamirštame užrašyti ką  ir kada supylėme, nes sėklos daigios išlieka nevienodą laiką. Jei, tarkime, pastarnokų sėklas antraisiais metais galite drąsiai mesti lauk – jos nebedigs, tai agurkinių daigios gali išlikti 8  ir daugiau metų.

vokelio-sekloms-lankstymas-6

Beje, kalbant apie sėklas,  skirtingos spalvos ar vokelio tam tikrų vietų nuspalvinimai padės lengviau rasti norimas bendroje sėklų dėžutėje.  Jei pavadinimus rašysite toje pat vietoje (pvz. ant pastorinto kraštelio ar kuriame nors kampe), reikiamas sėklų atsargas rasti bus visai lengva.

Bendraukime:

Tel. 8 652 84 648

Paieška
Draugai