Kategorija: Viskas apie auginimą

2017 metais sugalvojome įkurti Žemdirbystės įrankių muziejų, tam, kad atvykę svečiai, o ypač moksleiviai, pamatytų, kokie į rankas imami įrankiai padėjo ir padeda susitvarkyti su  žemės dirbimo  ir jos produkcijos tvarkymo iššūkiais. Planuojame paskirti ir žemės sklypelį, kuriame dalį įrankių galima bus ir išbandyti.
Muziejukui pradžią davė sodyboje rasti, sesers Reginos (Šakių raj., Griškabūdis) padovanoti ir www.parduodunaudota.lt įsigyti įrankiai. Jiems paskyrėme vieną iš sodybos ūkinių patalpų. Pirmieji eksponatai (ačiū Aklųjų ir silpnaregių ugdymo centro talkai), jau puošia rąstines seno tvartelio sienas.
Ieškome daugiau  eksponatų.

Tinka senoviniai, sovietiniai, šiuolaikiniai ir „savos gamybos“ ar meistrų gaminti įrankiai-rankų pagalbininkai. Gali būti ir su defektais, nebetinkami naudoti.
– Grėbliai, šakės, „kanabėkai“;
– Nagučiai, kauptukai, ravėtuvai, purentuvai ;
– Šiūpėlės, kastuvai;
– Kibirai, laistytuvai, pintinės ir kita nešimo įranga;
– Kapliai, kirviai, pjautuvai, dalgiai;
– Kiti sodo-daržo, gyvulininkystės, medžioklės, žvejybos, bitininkystės, paukštininkystės ir produkcijos tvarkymo įrankiai;
– Visa kita, kas buvo ar yra naudojama ūkyje, sodyboje.

Priimame, pagal galimybes perkame, mainome į savo produkciją bei edukacinių užsiėmimų lankytojų bilietus.
Dalis eksponatų dalyvaus ir edukaciniuose užsiėmimuose, taigi gyvens tikrą, antrąjį gyvenimą.
rasa@zolynunamai.lt
https://www.facebook.com/zolynu.nama

1-Kaip prisitinkti nendriu-Zolynu namaiAtrodo, nendrių pilni visi paežeriai ir pabaliai, tačiau norint prisirinkti didesnį jų kiekį, gali tekti susidurti su sunkumais: tai vanduo trukdo, tai jos (nors iš pažiūros tankus miškas),  stypso iš vandens saugiu viena nuo kitos atstumu ir nepatogu nei pjauti, nei šienauti.   Mūsų senoliai, rinkdami nendres stogams, tai darydavo žiemą, kuomet vanduo būdavo užšalęs.

Kiek man žinoma, buvo paplitę du būdai: šienavimas dalgiu ir aštraus įnagio (pvz.vielos) vilkimas palede taip  nukertant nendrių stiebus.  Pastarasis būdas labai paprastas ir veiksmingas tada,  kuomet nendrių plotai yra atviri, kai jos auga gausiai ir nėra labai sulūžę. Galima ant ledo ir arkliukus ar kitą techniką su šienapjove „užvaryti“, tačiau  prie mūsų žiemų ir neprognozuojamo ledo storio tai, matyt, gana pavojinga.

3-nenriu-sienavimas-zolynu-namaiPramoninė nendrių gavyba, žinoma, yra išradusi ir savus būdus, tačiau čia kalbame apie „kuklesnius“poreikius: užsidengti pavėsinės stogelį, panaudoti nendres vietoje šiaudų  statant molio plūktinį namelį, prisirinkti jų medelių aprišimui ar braškių pamulčiavimui.

Nors pavasariop nendrių stiebeliai prie ledo yra partęšę,  suminkštėję ir nukirsti jas labai paprasta ir lengva, pjovimai dalgiu arba aštrios briaunos vilkimas neišvengiamai stiebelius suguldo ant ledo. Surinkti sukritusias nendres nėra lengva. Pirmiausia – įskausta nugara,  antra – pjaunamos jos lūžinėja,  taigi, jei norisi gražaus pluošto, reikia atsirinkti, perrinkinėti.
4-nendres-stogams-dengti-zolynu-namaiVieną  žiemą, pavargusi nuo lankstymosi  paskui tėvo dalgį, mūsų dukra netikėtai atrado ir pasiūlė paprastą tikro  „tinginio“ būdą  nendrėms „šienauti“. Štai jo esmė: stovėdami  į glėbį  suimame  nendrių pluoštą ir su bato  šonu paspiriame jų su ledu besiliečiančius kotelius. Nendrės lūžta netikėtai lengvai ir Jūs rankose laikote vienodo ilgio nesutrupėjusių, nesulinkusių nendrių glėbį. Keli tokie glėbeliai ir  greitai bei  lengvai susidaro didelė  šūsnis, kuri lenktis Jus privers tik vieną kartą – kuomet jas reikės  nunešti į sausumą.

Mes, moterys, išradingos ir tiesa sakant, suktos :).
Bet dėl vienos suktybės man nei gaila, nei gėda.  Netgi, sakyčiau, drįstu didžiuotis  Suktybės kodinis pavadinimas: „Kaip šeimai sumaitinti …pastarnokus“.
pastarnokas-krienas-kasta-2014-01-10Pastarnokas (Pastinaca sativa L.) – pati nereikliausia daržovė. Pati išsisėja bei užauga ir nelabai derlingoje dirvoje. Dažnai juos galima sutikti ir laukinėje gamtoje: pakelėse, pievose, dykvietėse.  Vidurvasarį  taip išskleidžia lapiją, kad  galima juos pamiršti iki tol, kol prireiks į patiekalą- jokia naujai išdygusi žolė jų nebeužstelbs. Šaknų dydžiu jie dažnai pralenkia morkas ir gali prisivyti ir cukrinį runkelį. Be to, neteko matyti, kad juos kas nors ypatingai mėgtų apgraužti, o  antrais metais sužydęs pastarnokas privilioja tuntus vabzdžių. Ir dar: jie žiemoja dirvoje, tad jei žemė neįšalusi, galite jų šaknis kasti  kad ir viduržiemį (beje, šios nuotraukos herojams kaip tik tai ir nutiko 2014 m. sausio 12 dieną).  Tad  atrodo,  kad užsisėjai daržą pastarnokais ir gali miegoti kur ant krosnies – tikras daržininkų džiaugsmas ir gerovės pagrindas turėtų būti ta didžiulė, riebi balta šaknis.  Juolab, kad pastarnokų šaknyse  yra ir baltymų,  ir cukrų, ir fosforo, ir vitamino C, tt.Svieste kepti pastarnoku griezineliai

Bet, deja, jie turi vieną bėdą: dėl eterinių aliejų ir aromatinių medžiagų kvapo ir specifinio skonio ne visi juos mėgsta. Namų bandymų  su užsiaugintais pastarnokais buvo atlikta kuo įvairiausių: pertrintos sriubos, troškiniai, salotos, blyneliai  ir kt. Šeimynos verdiktas visais atvejais buvo vienas:  „Ir vėl tu tų  p….. čia pridėjai. Fu…“

Pirmą kartą tos frazės  iš savo 4 šeimos narių neišgirdau kai pastarnokų griežinėlius  pabandžiau iškepti lydytame svieste.Valio. Beje, tikrai skanu.
Pastarnoku-kavaAntrasis būdas – pastarnokų kava.

Trečiasis būdas – įvairių daržovių sultys įmaišant ten  ir pastarnokų sulčių.

Ketvirtasis  būdas gimė tuomet, kai visa apsiašarojusi nuo smulkinamų krienų pradėjau mąstyti kuo čia tą koncentratą praskiedus taip, kad nenukentėtų konsistencija ir spalva. Ir, eureka, po ranka pasipainiojo šaldytuvo apačioje nuobodžiaujantis  baltas, kaip ir  krieno šaknis,  pastarnokas.

Nedrąsiai šaukštelį  naujųjų krienų ištiesiau  vyrui…ir jis nesuprato, kad  ten yra pastarnokų –   krienai taip užslopino specifinį jų kvapą ir skonį. Krienus palaimino ir uošvis – tikras šio patiekalo ekspertas.

Taigi dabar mes krienus gaminame paprastai ir greitai: supjaustome abi daržoves nedideliais Krienai su pastarnokais ir burokeliaisgabaliukais ir malame lėtaeige sulčiaspaude, o po to jos atskirtas sultis ir tirščius sumaišome.Pagaminame  mišinį iš vandens, cukraus, citrinos rūgšties ir druskos (literatūros rekomenduojamas santykis 300 g. krienų  masei  yra šis: 450 g. vandens,  po 20 g. cukraus ir druskos, apie 10-15 g. citrinos rūgšties arba  250 g.  9% acto).  Daržovių masę marinatu  skiedžiame iki norimos konsistencijos bei skonio ir šauname … į šaldytuvą.  Taip pagaminti krienai nei juoduoja, nei greitai genda. Skanaus.

 

Renkame daug savo daržo, o taip pat ir laukinių augalų sėklų. Jas patogiai saugome dar studijų metais per laboratorinius darbus išmoktuose lankstyti  vokeliuose.

seklu-dovanu-vokeliaiBeje, šie vokeliai gali pasitarnauti ne tik sėkloms, bet ir bet kokiems kitiems smulkiems daiktams saugoti.
Juos galima susilankstyti greitai ir bet kur, svarbu surasti bet kokio popieriaus skiautę.
Priklausomai nuo skiautės dydžio gausime didelį, mažą, labai pailgą arba beveik kvadratinį vokelį, o nuo popieriaus rūšies  priklausys jo standumas.
O jei turite spalvotų ar skiaučių su mėgstamais raštais, smulkių daiktų ar sėklų podėlis gali atrodyti labai žaismingai.Į tokiu būdu sulankstytą vokelį galite dėti ir nedideles ir plokščias dovanas (pvz. šokolado plyteles ar smulkius  saldainius). Vokelius galima puošti aplikacijomis, kuteliais, priklijavus papildomų dalių paversti juos žmogučiais, gyvūnėliais, daryti vokelių girliandas žaidimams ir tt…

Taigi pradedame…

1.Imame  bet  kokį naudoto popieriaus lapą, pvz. A4 formato.
Perkerpame ar perplėšiame jį pusiau ir gauname du šiek tiek pailgus lapelius.
Lapelį lenkiame taip,kad vienas kraštas liktų ilgesnis.

 vokelio-sekloms-lankstymas-1

2. Išsikišusį kraštą verčiame  ant popieriaus ir dar kartą lenkiame jau dvigubą popierių.

 vokelio-sekloms-lankstymas-2

3-4. Lankstinį apverčiame. Jo dešinįjį viršutinį kampą nuleidžiame, lenkimo vietas perbraukdami pirštais.
Atsikišusį dešinįjį apatinį kampą užkišame už juostelės taip, kad jis užlįstų pačiame jos viršuje.

vokelio-sekloms-lankstymas-3

Vokelis sėklų pylimui paruoštas.

vokelio-sekloms-lankstymas-4

5-6. Supylę sėklas, užlenkiame kairįjį  vokelio galą tokiu pat principu kaip tai darėme dešinėje pusėje.
Nepamirštame užrašyti ką  ir kada supylėme, nes sėklos daigios išlieka nevienodą laiką. Jei, tarkime, pastarnokų sėklas antraisiais metais galite drąsiai mesti lauk – jos nebedigs, tai agurkinių daigios gali išlikti 8  ir daugiau metų.

vokelio-sekloms-lankstymas-6

Beje, kalbant apie sėklas,  skirtingos spalvos ar vokelio tam tikrų vietų nuspalvinimai padės lengviau rasti norimas bendroje sėklų dėžutėje.  Jei pavadinimus rašysite toje pat vietoje (pvz. ant pastorinto kraštelio ar kuriame nors kampe), reikiamas sėklų atsargas rasti bus visai lengva.

 

Keliaudama po Dieveniškes  šio krašto rėžiniuose sklypuose  išvydau paprastą, įdomią (ir tikiuosi veikiančią) priemonę  auginamų gėrybių vagims atbaidyti. Na,  su dvikojais  gvelbikais ši baidyklė  tikriausiai nepakovos, tačiau paukščius iš vyšnių ar  keturkojus iš bulvių gal ir padės pabaidyti. Be to vis šioks toks antrinis plastikinių butelių panaudojimas.

platsikine-baidytuve baidykle-is-plastikinio-butelio

Papūtus vėjeliui šis paprastas prietaisas  sukasi neįprastu greičiu ir tikrai neblogai tarška. Jam pagaminti tereikia plastikinio butelio, vielos, kuolo prietaisą iškelti į reikiamą aukštį ir, žinoma, kažkokio rėžiančio-pjaunančio įrankio  butelio sparneliams išpjauti.

Bendraukime:

Tel. 8 652 84 648

Paieška
Draugai