Mūsų žalieji vasaros kokteiliai

Vasara – žaliųjų kokteilių rojus.
Išėjai į kiemą, pasidairei kas sunoko, kas ne vietoje sudygo ar lysvėje per daug įsikaraliavo, prisirinkai ir po 5 minučių visa šeima, galima sakyti, jau soti. Ir atsigėrusi, ir pavalgiusi.

Naujosios-zelandijos-spinataiApie žaliųjų kokteilių (t.y. tirštų kokteilių, kuriuos gaminant, be vaisių ir daržovių, dar naudojamos žolės bei žalumynai) gaminimo paprastumą ir naudą prirašyta ne viena knyga ar straipsnis. Tačiau pateikiamais receptais 100 proc. pasinaudoti sudėtinga net esant didelei daržovių ir vaisių įvairovei, nes parduotuvių siūlomi, iš pažiūros gražūs šių kokteilių receptuose minimi baziniai produktai (mangai, persikai, abrikosai, avokadai ir tt.) dažniausiai būna nesunokę arba…beskoniai. Tad didelė tikimybė, kad kokio nors vaisiaus iki pasirinkto recepto išbandymo ims ir pritruks.

Tačiau nusiminti neverta. Kaip parodė patirtis, žalieji kokteiliai lengvai pasiduota fantazijoms ir improvizacijoms. Tad patikęs receptas ir pirmasis bandymas, manau, reikalingi kūrybinei drąsai sukilti. Žinant atskirų augalų skonius, klausantis savo vidaus norų ir pasikliovus nuojauta paprastai visada išeina „visai geriamas rezultatas“. Ir čia jokios paslapties nėra – tiesiog labai sunku pagaminti labai neskanų kokteilį :). O jei kažkas ir kliūva skanaujant, pridėjus vieno ar kito vaisiaus ar žolės, gaminį nesunku pataisyti į norimo skonio pusę. Tai kainuos viso labo kelias smulkintuvo darbo sekundes.
Beje, mes neturime specialaus kombaino šiems kokteiliams gaminti. Tam naudojame paprasčiausią smulkintuvą (blenderį). Tiesa, jis pagamintas iš gero metalo, tvirtas, gamintojų apdovanotas ir paprastu, ir turbo rėžimais, nes prietaisu su menkomis apsukomis gerą žaliąjį kokteilį vargu ar pagaminsite.

Visas sudedamąsias kokteilių dalis peiliu susmulkiname nedideliais gabalėliais ir sudedame į apvalų indą stačiomis sienelėmis  bei lygiu dugnu. Jei jaučiame, kad gausime labai tirštą masę, iš karto įpilame ir šiek tiek vandens.
Iš pradžių įjungiame paprastąjį smulkintuvo režimą, o po to kelioms sekundėms – turbo.
Natūralūs kokteiliai paprastai būna maloniai salstelėjusio, rūgštelėjusio, karstelėjusio ar pan. skonio. Saldėsių mėgėjai juos gali pasiskaninti medumi, o jei kam jie per ,,prėski“ – įsiberkite pvz.jūros druskos. Kartais, jei  norisi  skystesnio gėrimo, sumaltus vaisius maišome  su žolių sultimis.
Nesaldiesiems žaliesiems kokteiliams kaip „bazinis“ vaisius mums labiausiai įtiko avokadas.
Iš piktžolių į šiuos koktelius  drąsiai  krauname pvz.  žliūgę, balandą. Iš daržo žalumynų  ir gėlyno labai tinka agurklė, špinatai,  krieno, ropių, nasturtų, mėtų  lapai ir tt.

 Mūsų naudojami  „baziniai “ salstelėjusių kokteilių vaisiai yra  bananai, gerai sunokę mangai, kriaušės…  Taip pat labai rekomenduočiau alyvinius (popierinius) obuolius. Jų odelė plona, tad jos nereikia nulupti, skonis artimas neutraliam, o pačioje nokimo pabaigoje jie pasidaro savotiškai „purūs“, tad iš jų pagaminti kokteiliai primena putėsius.
krienu-zliugiu-popieriniu obuoliu kokteilis

Štai vienas skaniausių žaliųjų kokteilių eksperimentų iš „popierinių“ obuolių.

„Popierinis“  krienų lapų kokteilis

2-3 popieriniai obuoliai
1 bananas
1 krieno lapas
1 didelė sauja žliūgių
1-3 stiklinės vandens
Jei norisi  dar saldžiau – šaukštelis medaus.