Apie „Žolynų namus“

,,Žolynų namai‘‘  – tai naudingų augalų ir žinių ūkis-edukacinis projektas.
Mokome pažinti, naudoti gamtos duotybes bei  vadovaudamiesi natūralios žemdirbystės principais sau ir kitiems auginame  ir ruošiame įvairias gėrybes.

Kodėl?

Augalai žmonėms tūkstančius metų teikė praktiškai viską: maistą, užklotą, rūbą, įrankius, stogą virš galvos ir šilumą namuose… Ir yra pasiryžusi tai daryti ir toliau, tačiau mes…nebemokame imti, nes… pamiršome…nebežinome, bijome, nedrįstame, nebeturime ko pasiklausti.
Kadaise kiekviename Žemės lopinėlyje vyravusią gamtinę įvairovę užgožė monokultūros.  Ir vis dažniau augalų atlasuose rasite žodžius: naudingas, vartotas, tačiau  dabar retas ar  beveik išnykęs, o pasiūloje – vis daugiau  nevietinių gėrybių, kurioms atgabenti  iššvaistoma daugybė energijos.

Galime patikinti, kad pamažu, skaitant, pažįstant, eksperimentuojant, vartojant  besiskleidžianti  ir  nuolat aikčioti priverčianti gamtos duotybių knyga  nublankina  prekybos centrų lentynas, restoranų meniu, jų  žadamus skonius ir juokingi bei  nereikalingi pasirodo dešimtys prekių pasiūlymų…

O praktiškai naudojami  augalai įvairiausiais pavidalais atsiranda, o ateityje dar labiau atsiras mūsų ir, tikimės, Jūsų  aplinkoje ir namuose.

Kur mus rasti? Kur renkame, auginame ir dalinamės  patirtimi?
Šiuo metu auginami ir renkami Trakų ir Vilniaus rajonuose esančiuose sklypuose, o
Žolynų namų sodyboje (27 km. už Santariškių Molėtų kryptimi) kaupiame praktiškai naudojamų augalų kolekciją, organizuojame edukacinius renginius, turime žemdirbystės įrankių ekspoziciją.
Mūsų kontaktai:
Tel. 8 652 84 648, el. p. rasa@zolynunamai.lt.

Sodyboje priimame iš anksto sutartu laiku arba edukacinių renginių metu.
Savo gerybes Vilniuje išvežiojame, o į kitas vietas siunčiame.

Šiek tiek istorijos:

Trakų rajono pakraštyje, iš dviejų pusių ežero apgaubtas  žemės  plotas 2013 metais tapo Žolynų namų projekto pradžia. Šią žemę ne savo valia daugiau kaip prieš 70 metų turėjo palikti seneliai ir ji tapo tarybinio ūkio  dalimi.  Atgauta daugiau kaip prieš dvidešimt metų ji nevalingai buvo palikta ilsėtis. Kadaise graužęsi dėl  ,,apleistos žemės ūkio paskirties žemės“ dabar džiaugiamės, kad  visus šiuos metus neradome  laiko įsikišti ir  ,,sugadinti“ čia vykstančio natūralaus atkuriamojo proceso. Be jokio žmogaus įsikišimo šie 6 hektarai  tapo kampeliu kur į ežerą įbridusį alksnyną keičia pieva, perauganti į jauną rudmėsėmis nusėtą pušyną, užsibaigiantį  tarp jų įsiterpusiomis prisirpusių žemuogių pievelėmis… Čia yra ir durpingų, ir sukulentų pilnų pievelių, ir molingų šlaitų, ir jaunų beržynėlių. Čia niekas netręšiama, ir nevažinėja jokia  įprasta žemės ūkiui technika. Čia augalai arba auga draugaudami su savo kaimynais natūraliomis sąlygomis, arba auginami vadovaujantis gamtinės žemdirbystės principais, o atvykę stovyklauti ar atostogauti svečiai  džiaugiasi radę tikras ,,laukines sąlygas“.
2015 metais netoli Vilniaus įsigyta sodyba tapo  Žolynų namų praktiškai naudojamų augalų kolekcijos namais ir vieta, kur gali atvykti ištroškę žinių, patirties  ir įspūdžių.