Kaip lengvai „prisišienauti“ nendrių

1-Kaip prisitinkti nendriu-Zolynu namaiAtrodo, nendrių pilni visi paežeriai ir pabaliai, tačiau norint prisirinkti didesnį jų kiekį, gali tekti susidurti su sunkumais: tai vanduo trukdo, tai jos (nors iš pažiūros tankus miškas),  stypso iš vandens saugiu viena nuo kitos atstumu ir nepatogu nei pjauti, nei šienauti.   Mūsų senoliai, rinkdami nendres stogams, tai darydavo žiemą, kuomet vanduo būdavo užšalęs.

Kiek man žinoma, buvo paplitę du būdai: šienavimas dalgiu ir aštraus įnagio (pvz.vielos) vilkimas palede taip  nukertant nendrių stiebus.  Pastarasis būdas labai paprastas ir veiksmingas tada,  kuomet nendrių plotai yra atviri, kai jos auga gausiai ir nėra labai sulūžę. Galima ant ledo ir arkliukus ar kitą techniką su šienapjove „užvaryti“, tačiau  prie mūsų žiemų ir neprognozuojamo ledo storio tai, matyt, gana pavojinga.

3-nenriu-sienavimas-zolynu-namaiPramoninė nendrių gavyba, žinoma, yra išradusi ir savus būdus, tačiau čia kalbame apie „kuklesnius“poreikius: užsidengti pavėsinės stogelį, panaudoti nendres vietoje šiaudų  statant molio plūktinį namelį, prisirinkti jų medelių aprišimui ar braškių pamulčiavimui.

Nors pavasariop nendrių stiebeliai prie ledo yra partęšę,  suminkštėję ir nukirsti jas labai paprasta ir lengva, pjovimai dalgiu arba aštrios briaunos vilkimas neišvengiamai stiebelius suguldo ant ledo. Surinkti sukritusias nendres nėra lengva. Pirmiausia – įskausta nugara,  antra – pjaunamos jos lūžinėja,  taigi, jei norisi gražaus pluošto, reikia atsirinkti, perrinkinėti.
4-nendres-stogams-dengti-zolynu-namaiVieną  žiemą, pavargusi nuo lankstymosi  paskui tėvo dalgį, mūsų dukra netikėtai atrado ir pasiūlė paprastą tikro  „tinginio“ būdą  nendrėms „šienauti“. Štai jo esmė: stovėdami  į glėbį  suimame  nendrių pluoštą ir su bato  šonu paspiriame jų su ledu besiliečiančius kotelius. Nendrės lūžta netikėtai lengvai ir Jūs rankose laikote vienodo ilgio nesutrupėjusių, nesulinkusių nendrių glėbį. Keli tokie glėbeliai ir  greitai bei  lengvai susidaro didelė  šūsnis, kuri lenktis Jus privers tik vieną kartą – kuomet jas reikės  nunešti į sausumą.