Sveikatos uogienė

Kas rytą po šaukštelį  visiems šeimos nariams ir didelė tikimybė, kad žiemos peršalimo ligos praslinks pro šalį arba,  jei ir užklups, tai stipriai nesikandžios.

putinai-spanguoles-medus

Ją gaminame iš putinų, spanguolių uogų  ir medaus. Gruodžio pabaiga – sausio pradžia pats laikas tokiai uogienei gaminti ir pradėti ją vartoti. Putinus, spanguoles ir medų stengiamės maišyti lygiomis dalimis, tačiau  jei kurios nors iš sudedamųjų dalių turime mažiau – ne bėda.
Uogienė neverdama – ji gaminama ir vartojama „žalia“ kad išsaugoti visas  šių uogų gerąsias savybes,  o uogienei  šaldytuve išsilaikyti mėnesį ir  ilgiau padės  jose  esantys pektinai bei organinės rūgštys.
Beje, spanguolės galima tik sumalti, nes jų sėklytės mažos ir tikrai netrukdys skanaujant uogienę. Putinų uogose esančios sėklos primena mažas širdeles ir yra apie pusės cm diametro, tad geriau iš uogų  išgauti sultis. Šias uogas galima sutrinti paprasta trintuve ir sultis  išspausti per smulkų rėtį ar drobinį audeklą arba tam panaudoti  lėtaeigę sulčiaspaudę.

Beje, rudenį surinktas spanguolių ir putinų uogas  visiškai lengva išlaikyti vėsioje patalpoje. Spanguolės puikiai laikosi pintinėje, o putinų uogas reikia skinti ir laikyti su šakelėmis. Pastarosios geriausiai laikosi sudėtos ant grotelių ar sukabintos. Tiek spanguolės, tiek putinai yra „žiemos“  uogos ( pvz. spanguoles mūsų senoliai  rinkdavo ir rudenį, ir anksti pavasarį), tad  jas drąsiai galima krauti  į šaldiklį ir sveikatos uogienę gaminti jau iš šaldytų uogų.
Kokiomis medžiagomis mus apdovanoja tokia uogienė?
Putinuose (lit. šalt.4.1) yra iki 32 proc. invertuotojo cukraus (gliukozės ir fruktozės mišinio), rauginių medžiagų ir taninų, citrinų, skruzdžių, izovalerijono ir kt.  organinių rūgščių, vitaminų C, P, pektinų, karotinų, mangano ir kt.
Spanguolių uogose  be įvairių organinių rūgščių ir vitaminų,  gausu mikroelementų (geležies, mangano, fosforo, kalio, kalcio, cinko, sidabro, chromo, kobalto.

Šių uogų rinkinys – ne tik priešuždegiminė, priešmikrobinė ir organizmą stiprinanti priemonė, jis taip pat prisideda prie kraujo spaudimo, cholesterolio kiekio normalizavimo bei kraujo sudėties gerinimo.

Sveikatos su sveikatos uogiene.